Allegro i PayU - żenująca współpraca

Artykuł zawiera niecenzuralne słowa. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, proszę o opuszczenie tej strony!
Po zakończeniu kilku aukcji przyszedł mail z Allegro (25.11) o zablokowaniu konta z którego była dokonana sprzedaż, gdyż na innym koncie nie dokonałem opłat prowizyjnej (29,99 zł na zapomnianym koncie). Wygrani Allegrowicze dokonali opłat przez PayU za wylicytowane produkty i czekają na przesyłkę. No to sobie poczekają (i nie ma w tym ani odrobiny ironii). Dlaczego? I tu jest jazda. Proszę zapiąć pasy gdyż z ekstremalnego startu od kopa przechodzimy w turbulencje.
Numer konta bankowego podany na koncie z którego dokonana była sprzedaż już nie istnieje. Aby dokonać jego zmiany trzeba przesłać kopię dowodu osobistego oraz formularz Pocztą Polską. Jako że w ten sposób procedura trwa za długo proszę o przepisanie numeru konta bankowego z konta na którym jest zaległość 29,99 zł. Mimo że na obydwu kontach dane są takie same to nie można tego wykonać.
Komentarz: 1 dramat. Jak bym na koncie A był ja a na koncie B moje alter ego. Niby to ja, ale nie do końca. Mimo wszystko to jeszcze można zrozumieć i przełknąć.
W związku z tym że znalazłem się w ciężkiej sytuacji finansowej i dosłownie nie miałem pieniędzy na znaczek i kopertę aby przesłać dokumenty. Tutaj ukłon w stronę Allegro że mogłem przesłać dokumentacje mailem i to nie musiał być skan tylko foto.

4.12.2013 (w nocy)
Przesłałem dokumenty i tego samego dnia otrzymałem maila że dokumenty trafiły do odpowiedniego działu.

6.12.2013
Allegrowicze otwierają spory z braku przesyłek (zupełnie zrozumiałe). Mail z PayU że dane zostały zmienione.

Mail do Allegro:
Witam
Jak to długo potrwa? Już jest piątek i ludzie spory rozpoczynają...
Pozdrawiam

9.12.2013
Mail do Allegro (brak odpowiedzi):
Witam
Dziś wykonałem przelew na PayU w wysokości 1,01 zł. Dzwoniłem do PayU celem zdobycia informacji o czasie weryfikacji podanych danych. Otrzymałem wiadomość że jutro czyli we wtorek dane będą zweryfikowane z bankiem. To nie jest problem, dużo bardziej mnie martwi to że blokujecie mi Państwo możliwość wypłaty przez następne 3 dni. Skoro poprawność danych jest sprawdzona przez bank, posiadam drugie konto w Allegro z tymi samymi danymi i tym samym numerem konta bankowego to czy nie można przyspieszyć tej procedury. Takie zabezpieczenie sprawdza się w innych przypadkach ale nie w moim. Już druga osoba wytacza mi spór. Komentarze do transakcji będą miały dla mnie tragiczny koniec kariery na portalu Allegro.
Proszę o wyrozumiałość
Pozdrawiam

13.12.2013
Mail do Allegro:
Witam
Jak długo mam czekać na zmianę? Przelew weryfikacyjny wysłałem w poniedziałek, dziś mamy piątek.9 stycznia wysłałem do Was maila z prośbą o przyspieszenie mojej sprawy. No to przyspieszyliście. Macie tak wyjebane na Klienta że nawet mi nie odpisaliście. Jak z PayU. Podobne podejście.
Dlaczego Allegro dba jedynie o pracowników a nie o Klientów? Na to pytanie odpowie mi instytucja ktora została poinformowana o Państwa działaniu a Pani która prowadzi moją sprawę będzie pociągnięta do szczególnej odpowiedzialność
Dziękuje Panieństwu za żenującą współpracę
Pozdrawiam

Mail z PayU:
Witam
Niestety ze względu na blokadę na Pańskim koncie sprawa weryfikacji się przedłuża
Pozdrawiam serdecznie

Mail do PayU (brak odpowiedzi):
Witam
Co ma jedno do drugiego? Jak konto jest zablokowane jestem inna osoba a jak odblokowane to inna i jest problem z ustaleniem czy jestem Pan Tomasz czy nie, może Pan Zdzisiu. To jest przesada gdyż blokada wynika z nieuregulowania należności dla Allegro. Wprowadzanie w błąd takimi mailami mojej osoby jeszcze gorszy ma wpływ na kroki postawione w tym tygodniu w Państwa kierunku
Pozdrawiam

Mail z PayU:
... "Dane, które otrzymaliśmy z banku, są niezgodne z danymi, które podałeś w formularzu aktywacji konta do wypłat. Środki z PayU możemy wypłacać tylko właścicielowi konta Allegro na jego prywatny rachunek bankowy lub na rachunek jego firmy będącej jednoosobową działalnością gospodarczą."...

W tym dniu wykonałem 6 połączenie (od poniedziałku) do PayU. Przez niekompetencję pracowników Allegro nie został zmieniony kod pocztowy z 26-617 na 26-600. Inną sprawą jest to że gdyby w PayU pracowała wykształcona obsługa wiedzieli by że stricte nie ma różnicy. Co najgorsze PRACOWNICY PAYU UDZIELAJĄ ZASTRZEŻONYCH INFORMACJI. "Nie mogę Panu powiedzieć co jest niepoprawnie podane" - ale Pani powiedziała (pewne umiejętności się przydają).

Mail do Allegro (brak odpowiedzi):
Witam
Idąc dalej przez Waszą niekompetencję źle Państwo wprowadzili dane, podałem kod pocztowy 26-600 a nie 26-617!

15.12.2013 (niedziela)
Mail do Allegro:
Witam
Przesyłam ponownie dokumenty. Wnoszę o natychmiastowe naniesie poprawek, których Państwo nie dokonali poprzednim razem. Również żądam jak najszybszej weryfikacji w PayU. Zanim Rzecznik wejdzie z Państwem na drogę sądową to chwila minie a przez Wasz brak kompetencji nie mam ani chwili czasu.
Również wnoszę aby Państwo nawiązali kontakt wyjaśniający z Allegrowiczami którzy wygrali u mnie aukcje a nie mogą otrzymać przesyłek
Pozdrawiam

Mail z Allegro (Jak to się stało, że nagle W NIEDZIELE PRACUJĄ W ALLEGRO?):
Witam ponownie.
Kod pocztowy został już poprawiony i może Pan zlecić wypłatę środków.
Pozdrawiam

PODSUMOWANIE
Już? Sprawa trwa niepełne 2 tygodnie (od 4.12.2013 do 15.12.2013). Trwała by 2 tygodnie gdyby nie fakt że ludzie czekają na przesyłki. Ani razu pracownicy PayU nie poprosili mnie o podanie numeru przelewu o którego przygotowanie prosi automat przed zgłoszeniem się konsultanta. WPROWADZAJĄ W BŁĄD Petenta. Przy 1 połączeniu konsultant przekazuje informacje że weryfikacja będzie pewnie jutro (z pon na wt). Przy 2 rozmowie konsultant przekazał mi informacje że weryfikacja danych trwa 48 godzin dni roboczych. Przy 3 połączeniu zbulwersowana obsługa zaprzecza tej informacji ("Kto Panu tak powiedział?" - a po co nagrywają rozmowy? Chyba po to żeby weryfikować m.in. takie informacje). Reszta połączeń wygląda tak samo czyli udzielają informacji (może i prawdziwych) ale bezużytecznych. Nie pomagają a informują o niczym (rozmowa o pietruszce). Udzielają informacji, które POMAGAJĄ W KRADZIEŻY TWOICH PIENIĘDZY. Konsultanci z infolinii to tania siła robocza? BRAK KULTURY.
Allegro to chyba jedyna instytucja która NIE POSIADA INFOLINII. Istnieje numer telefonu do Allegro? Nie jestem zdziwiony tym faktem gdyż myślę że 30% generowanego ruchu telefonicznego w Polsce to byli by niezadowoleni Klienci Allegro. BŁĘDNIE WPROWADZAJĄ DANE które opóźniają dalsze działania. Reputacja mojego konta na Allegro legła w gruzach przez NIEKOMPETENCJĘ PRACOWNIKÓW Allegro.

Mamy XXI w. gdzie w Globalnej Wiosce sprawy załatwia się od kopa. Cyfryzacja ma polepszać nasze życie, a odbieram ją zupełnie inaczej. Jako młody człowiek dostaję spazmy, a moje korki w umyśle się przepalają jak słyszę hasła: proszę o cierpliwość, proszę posłuchać muzyczki, system się zawiesił, zgłaszam sprawę/wniosek do działu technicznego, proszę przyjść jutro, nie mam dostępu, nie umiem jednoznacznie powiedzieć Panu. Jestem informatykiem i wyraz który kiedyś pieścił moje ucho, teraz jest znienawidzony przez takie sytuacje. Ten wyraz to system. Magiczne coś, co wiecznie i w każdej instytucji kuleje.

Zastosowanie: 

Ile trwa aktywacja payu allegro

Wiedza: 
Teoretyczna
Kategoria: