Co to jest ping i pingowanie? Różnice

Pojęcia ze sobą mylone. W praktyce mają odmienne zastosowanie.

Ping

Ping to specjalny typ pakietu sieciowego nazywany pakietem ICMP. Jego działanie polega na wysłaniu określonych typów ruchu sieciowego (pakietów ICMP Echo Request) do wskazanego interfejsu w komputerze bądź urządzeniu sieciowym. Jeżeli urządzenie (i dołączona karta sieciowa) otrzymujące pakiety ping jest włączone i może udzielać odpowiedzi na te pakiety, nadawca otrzyma pakiet Echo Reply. Poza informacją, że adresat pakietu jest włączony i akceptuje ruch sieciowy, można dzięki pakietom ping uzyskać inne cenne informacje, między innymi czas trwania podróży pakietu do systemu adresata i z powrotem . Dzięki ping można poznawać także poziom strat w trakcie komunikacji, co pozwala na określenie stopnia niezawodności połączenia.

W skrócie: jest to program, który sprawdza czy komputer podłączony jest do sieci, ile czasu zajmuje wymiana danych oraz jakie są straty w trakcie połączenia (jakość połączenia).
Zastosowanie: administracja sieci komputerowej.

Pingowanie

Powiadomienie robotów (pająków) wyszukiwarek przez wysłanie pliku XML protokołem RPC, o pojawieniu się nowej treści na portalu. Oprócz przyspieszenia indeksacji stron, ogranicza się możliwość zduplikowania treści przez spamerów, którzy przechwytują zawartość kanałów i pingują serwisy, w nadziei, że w ten sposób wyprzedzą treść kanoniczną. Lista serwerów XML-RPC.

W skrócie: przyspieszenie indeksacji stron.
Zastosowanie: pozycjonowanie stron.

Źródło: 
Hacking i testy penetracyjne. Podstawy, Patrick Engebretson.
Wiedza: 
Teoretyczna