Jaki CMS wybrać Drupal vs. WordPress vs. Joomla vs. autorski?

Który System Zarządzania Treścią jest najlepszy?

To pytanie zawsze pozostaje bez konkretnej odpowiedzi. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, przeczytaj to co przygotowałem. Wszystkie wymienione CMS są darmowe i Open Source. Pamiętaj, że Drupal to CMF, nie CMS!

Kryterium

Bezpieczeństwo

 1. Drupal
 2. WordPress
 3. Joomla (niewiele gorzej od WordPress)

Stabilność

 1. Drupal
 2. WordPress
 3. Joomla

Wydajność

 1. Drupal
 2. WordPress
 3. Joomla

Elastyczność

 1. Drupal
 2. Joomla
 3. WordPress

Liczba dodatków

 1. WordPress 30900
 2. Drupal 26500
 3. Joomla 8000

Czas realizacji

(od najszybszej)

 1. WordPress
 2. Joomla
 3. Drupal

Czas na naukę

(od najszybszej)

 1. WordPress
 2. Joomla
 3. Drupal

Podsumowanie

Drupal

Skoro jest najlepszy, to dlaczego nie jest najczęściej wybieranym CMS? Odpowiedź brzmi: jest trudny do nauki. Firmy które wykorzystują darmowe rozwiązania, przy tworzeniu stron internetowych, nawet nie wspominają Klientowi o systemie Drupal. Z lenistwa oferują gorsze rozwiązania, które są łatwiej i szybsze w realizacji.
Drupal to CMF (Content Management Framework), a nie CMS. Z tego względu znacznie odbiega od reszty Systemów Zarządzania Treścią. Drupal ma budowę modułową. Składa się z klocków (modułów). Użytkownicy Linux znajdą coś dla siebie. Drupal bardzo przypomina system Linux, po przez zależności modułów (w Linux pakietów), bezpieczeństwo, niezawodność, stabilność oraz nieograniczoną swobodę i możliwości. Porównując Drupal z innymi CMS takimi jak Joomla, WordPress, mitem jest że na Joomla i WordPress zrobisz wszystko. IBM, Intel, Sony BBC i MTV korzystają z Drupal. Rządowe strony powstają na Drupal. To chyba coś znaczy?
Uwaga! Wciąga i uzależnia :-)

WordPress

Według Wappalyzer.com to najpopularniejszy CMS i muszę się z tym zgodzić. Początkowym zamysłem WordPress, było tworzenie blogów, ale z czasem ten zamiar stał się mitem. CMS, który służył jako platforma blogowa, rozrósł się (za sprawą plugins) w kierunkach, w których nie powinien. Obecnie można na WordPress prowadzić blog, sklep, forum, galerię itd. Zaletą tego Systemu Zarządzania Treścią jest to, że bardzo szybko stworzysz stronę WWW "pod klucz". Jest to łatwy i przyjazny. Obszerna baza dodatków, pozwala rozszerzyć jego możliwości. Z niewielkimi wyjątkami, działa dość stabilnie. Głównie przeznaczony dla małych firm, osób prywatnych, miłośników i hobbystów.
Najlepszy dla początkujących.

Joomla

Na tle Drupal i WordPress, Joomla wypada najgorzej. Głównym problem tego Systemu Zarządzania Treścią jest jego ociężałość m.in. wolne wczytywanie stron. Zdarza się, że jest niestabilny i awaryjny. Mimo to, posiada wiele zalet, a Klienci chcą utrzymywać swoje strony na tym CMS. Daje olbrzymie możliwości (nie takie ja Drupal). Łatwo można poszerzyć swoją stronę o dodatkowe funkcje, również przez komercyjne dodatki. Pod względem zarządzania i rozbudowany o dodatkowe elementy Joomla znajduje się między Drupal, a WordPress. Możliwość rozwoju strony są zbliżone do Drupal, a sposób zarządzania stroną do WordPress. Mimo swoich wad, nawet dobrze sprawdza się małych i średnich firmach.
W krótkim czasie stworzysz potężną stronę.

Autorski

Wśród laików panuje przeświadczenie, że rozwiązania autorskie są lepsze od darmowych i Open Source, z tego względu że są bezpieczniejsze, niepowtarzalne. "Nikt nie wie jak jest zbudowana moja strona i jak się do niej dostać. Tylko ja wiem, jestem bezpieczny przed atakami". Jeśli do tego myślenia dojdzie dość wygórowana kwota to osoba jest przekonana, że dostaje najlepszy produkt. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości jest na odwrót. System posiada błędy. Najczęściej jest niedopracowany, czego na początku nie jesteś w stanie ustalić. Jest nie rozwijany i nie aktualizowany. Nie są wydawane poprawki i aktualizacje bezpieczeństwa. W 30% podczas testów penetracyjnych, strony są podatne na ataki. Czy darmowe, Open Source Systemy Zarządzania Treścią mają tak niski poziom bezpieczeństwa?
Zanim wydasz 4000 zł, przemyśl czy nie lepiej je wydać na kurs tarcia chrzanu...

Zastosowanie: 

Jaki darmowy CMS wybrać

Wiedza: 
Teoretyczna